Ja jūs urda jautājums, kāpēc mūsu māmiņas un vecmāmiņas itin labi izlīdzējās ar švammi, ziepēm un ūdeni, bet mums jālieto pīlinga līdzeklis, varam piedāvāt vismaz trīs atbilžu variantus.
Pirmkārt, tāpēc, ka ir mainījusies vide un cilvēku dzīvesveids. Mēs pavadām dienu slēgtās telpās, mākslīgā apgaismojumā, skābekļa trūkumā, un āda šādos apstākļos kļūst sausāka, biezāka un raupjāka. Attiecīgi — tā vairs nespēj tik pilnvērtīgi veikt pašattīrīšanās un pašatjaunošanās funkcijas.
Otrkārt, ir mainījušās higiēnas prasības. Mēs vairs nemazgājamies reizi nedēļā, pirtsdienā, bet gan katru dienu un pat divas reizes dienā. Starp citu, noberšanos ar sūkli vai birsti arī varētu uzskatīt par mehānisku pīlingu (salonos ir pieejama procedūra, kur ādu attīra ar rotējošām birstēm), taču — mēs vairs nelietojam ziepes, jo pierādīts — sārmainas ziepes pārāk spēcīgi attauko un sausē ādu. Tāpēc radīta alternatīva — dušas želejas ar vai bez abrazīvam daļiņām, kas viegli un saudzīgi attīra ādu.
Treškārt, ir mainījusies mūsu uzvedība. Mēs veicam tādas darbības, kādas mūsu vecmāmiņu āda, jāteic, nebaudīja ne reizi. Piemēram, kāju epilāciju vai vaksāciju. Lai matiņi pēc šīs drastiskās procedūras neieaugtu, var palīdzēt tikai regulārs pīlings. Tieši tāpat — pēc sauļošanās. Lai āda atkal kļūtu maiga un gluda (aizsargājoties no ultravioletā starojuma, tai, kā zināms, ir tendence sabiezināties), pārragotais slānis rūpīgi jānoloba. Tāpēc vajadzīgs pīlings. Citiem vārdiem, tas ir vienkārši nomainījis ziepes un švammi, tieši tāpat kā automašīnas nomainījušas zirgus un karietes. Mūsu ērtības labad. Mērķis joprojām palicis tas pats — tīra, smaržīga āda. Vēl vairāk. Kosmētiķi apgalvo, ka bez pīlinga, šī ādas kopšanas pirmā sola, nav iespējams spert nākamos, kas vērsti ādas skaistuma saglabāšanas un atjaunošanas virzienā. Tieši pīlings sagatavo ādu tālākai skaistumkopšanai.
Uzskaitīsim ieguvumus!
Izvēloties un lietojot pareizo pīlinga līdzekli, āda tiek perfekti, bet saudzīgi attīrīta.
Uzlabojas asinsrite un limfas cirkulācija, tātad — āda pilnvērtīgāk saņem skābekli un barības vielas, kā arī veiksmīgāk atbrīvojas no šūnu vielmaiņas blakusproduktiem.
Ja uzlabojas asinsrite, tad atjaunojas arī veselīga ādas krāsa.
Noņemot sabiezējušo raga slāni, izlīdzinās ādas virsma — ādas faktūra kļūst maiga un samtaina.
Mikromasāža, ko veic pīlinga graudiņi, uzlabo ādas tonusu.
Attīrītā virsma atvieglo aktīvo komponentu iekļūšanu dziļāk ādā.
Tā kā sabiezējušais raga slānis neveido papildu barjeru, iedarbīgā kosmētika var labāk veikt savas funkcijas.
Vērts paturēt prātā
Tā kā āda uzvisa ķermeņa nav vienlīdz bieza, ieteicams to attīrīt ar dažādiem pīlinga līdzekļiem — pēdām izmantot īpaši pedikīram domātu, sejai — sejas ādas tipam un problēmām atbilstošu, bet ķermenim — piemērotu ķermeņa pīlinga līdzekli. Dekoltē un kakla zonai kosmetologi iesaka lietot sejas pīlingu.
Pīlings attīra ādu pietiekami dziļi, tāpēc tas nav jāveic katru dienu. Lai āda nezaudētu dabisko hidrolipīdu aizsargslāni un nekļūtu vieglāk ievainojama un traumējama, vasarā ieteicams pīlinga līdzekli izmantot reizi nedēļā, ziemā — vidēji vienu vai divas reizes mēnesī. Turklāt jāatceras — jo āda ir jaunāka un ātrāk atjaunojas, jo pīlings nepieciešams biežāk.
Ja ir ādas problēmas — iekaisušas pūtītes, paplašināti asinsvadi, pastiprināta ādas lobīšanās, papilomas, ādas sēnīte, to attīrot, jāievēro īpaša piesardzība.
Arī tad, ja pīlinga līdzeklis nesausina ādu, pēc tā noteikti jālieto mitrinošs krēms.
Pirtī pīlings nav jāveic — tas ādai rada papildu slodzi. Ja ir vēlēšanās to lietot, āda ar pīlinga līdzekli jāattīra pirms pirts.
Lūdzu, varianti!
Ir dažādi pīlinga līdzekļi — viegli fluīdi un emulsijas, kuru sastāvā iestrādātas abrazīvas daļiņas: šķīstošas vai nešķīstošas parafīna, vaska vai polimēru lodītes vai daudzšķautņainas augu daļiņas, kas, masējot ādu, mehāniski noberž atmirušās šūnas. Vēl ir augļskābju un enzīmu pīlingi, kas neberž ādu, bet, radot vieglu kairinājumu, liek tai pašai sasparoties uz ātrāku šūnu nomaiņu. Zināmā mērā šie pīlingi sekmē šūnu atjaunošanos. Protams, arī tie attīra ādu — izšķīdina saistvielu, kas satur atmirušās šūnas, un šādā veidā ļauj atbrīvoties no pārragotā slāņa. Enzīmu un augļskābju pīlingi jāuzklāj uz ādas un nedaudz jāpatur. Arī dažas maskas darbojas kā pīlings, piemēram, māli, kas papildus piesātina ādu ar mikroelementiem. Tiesa, tie nedaudz sausina ādu, tāpēc mālus iesaka lietot kopā ar eļļām. Un vēl ir sāļu un cukuru pīlingi. To unikālā iedarbība tiek pamatota ar kristāliņu formu, kas spēj pakļūt zem atmirušajām ādas zvīņām un viegli, saudzīgi tās atdalīt no dzīvajām šūnām. Jūras sāļu pluss — tiem ir dabiska izcelsme, un tie nereti papildināti ar ēteriskajām eļļām, kas kalpo kā nesējvielas citiem aktīviem komponentiem. Jūras sāļu pīlings papildus veic arī ādas drenāžu — sekmē liekā šķidruma izvadīšanu.
Tomēr ikviena pīlinga uzdevums ir tikai un vienīgi attīrīt ādu, tāpēc tikai un vienīgi šādam nolūkam to arī vajadzētu izvēlēties. Neviens pīlinga līdzeklis pilnībā nenodrošinās citas funkcijas: nemitrinās, nebaros un neatjaunos šūnas. Tiesa, pīlings var būt pielāgots konkrētam mērķim. Piemēram, līdzeklis, kas domāts celulīta vai striju skarto zonu attīrīšanai, var būt papildināts ar tādiem komponentiem, kas spēcīgāk stimulē asinsriti un limfas cirkulāciju.
Starp citu, neviens kosmetologs nepateiks priekšā, kurš pīlinga līdzeklis ir vislabākais. Šajā ziņā parasti sacenšas kosmētikas ražotāji. Kosmetologi saka — galvenais ādu rūpīgi attīrīt, t. i., pīlinga līdzekli vispār lietot, un darīt to pietiekami regulāri.
Lilija Ķīkule, «Una»