Pērkot jaunus aromātus, mēs izvēlamies nevis pazīstamu zīmolu, nevis oriģinālu dizainera flakonu un pat ne izdevīgu cenu, bet gan neatkārtojamu aromātu, kurš kļūs par mūsu veidola nobeiguma akcentu. Parfimērijas veikalos mums apreibst galva no smaržīgās aromātu buķetes – vasaras dārza, austrumu garšvielām, skujkoku meža, citrusaugu plantācijas. Lai neapmaldītos šajā „aromātu pasaulē” un izdarītu pareizo izvēli, mēs „pielaikojam” sev iepatikušos aromātu un izlemjam, vai tā noskaņojums sakrīt ar mūsējo. Parfimērijas kompozīcija – tā ir kā daudzu aromātu sarežģīta ziedkopa, no kuras viens (piemēram, ziedu) izpilda galveno partiju, citi (teiksim, augļu) spēlē fināla akordus. Katras kompānijas parfimērijas speciālisti izmanto savu aromātu klasifikāciju, taču ir ap pusotra desmita klasisko aromātu dzimtu. Citrusaugu Tos satur ēteriskās eļļas, ko iegūst izspiežot citrona, apelsīna, mandarīna, greipfrūta un bergamotes mizas. Parfīms uz citrusaugļu kompozīcijas pamata, kā likums, nes sevī svaiguma un viegluma sajutu, tādēļ īpaši noderīgs karstā vasarā.
Ziedu Tipiski sievišķīgi aromāti: roze, vijolīte, lilija, neļķe, ceriņi, maijpuķīte, magnolija, krizantēma, jasmīns, narcise, tuberoze. Parfimērijā bieži tiek kombinētas vairākas ziedu notis, radot smaržīga vasaras dārza izjūtu. Ziedu aromāti ir ļoti sievišķīgi un smalki, tādēļ arī neaizvietojami romantisku satikšanās pavadoņi.
Orientālie Saldas un rūgtenās austrumu esences: vaniļa, dzintars, sandalkoks, sveķi. Tie ir izteikti vakara aromāti, biezi un pārdroši, kas piestāv stiprām sievietēm, zinošām savu vērtību.
Ziedu-austrumu Ziedu un orientālo nošu apvienojums – asie jasmīna, gardēnijas, vijolītes, muskusa, dzintara un sandalkoka ekstraktu maisījumi. Uz šāda pamata veidots parfīms vienlīdz ir vietā gan lietišķu tikšanas laikā, gan vakara pieņemšanu laikā.
Zaļās Vēsi, delikāti jauno lapiņu, klātu ar rīta rasu, aromāti. Neaizvietojami karstā laikā un ideāli saskan ar gaišu toņu apģērbu. Šajā dzimtē ietilpst lavanda, rozmarīns, paeglis, hiacinte un galbanums.
Koksnes Šī dzimte sastāv no siltajiem sandalkoka, rožu krūma un pačulijas, sausa ciedra, mirtes, muskusa un zilā īrisa toņiem. Koksnes aromāti ir ļoti tieši, tādēļ vairāk piestāv vīriešiem, taču, nereti tās ir beigu notis sieviešu parfīmā.
Vīna kausu (paparžaugu) Svaigās lavandas, ģerānijas, bergamotes, salvijas un ozola sūnu notis, kuru kompozīcija veido neparasti jutekliskus, tik-tikko uztveramus aromātus.
Šipra aromati Šīs grupas aromātu nosaukumu (cēlies no Kipras salas nosaukuma) deva smaržām, kuras izlaida firma Coti vēl 1917.gadā. Rūgtenās šipra notis (salvija, pačulija, sveķi, ozolu sūnas) nes sevī rudenīga meža svaigumu un vēsumu, tādēļ ideāli der tiem, kas meklē mierinājumu un iekšējo harmoniju.
Jūras Šīs dzimtes aromāti kopumā ir sintētiski. Tie nes jūras bangu, rīta brīzes, mazu šļakatu, kas rodas atduroties viļņiem pret krastu un vēsumu ko var sniegt svaiguma sajūtu pat pašā karstākajā vasarā.
Augļu Siltās, saldās, sīvās ābola kompozīcijas, bumbieri, aprikozes, ananāss, apelsīns, persiks un papaja – tie ir jaunības un sievišķības aromāti. Tie noder jebkurā diennakts laikā un jebkuram gadījumam, vai t5ās būtu lietišķās sarunas vai romantiska tikšanās.
Smaržvielu Sīvās eksotiskās kompozīcijas no kanēļa, ingvera, kardamona un krustnagliņas palīdz veidot viltīgas pavedinātājas tēlu, kura pieradusi sasniegt savu mērķi. Šie aromāti vienmēr ir biezi un piesātināti, tādēļ paredzēti tikai vakara pasākumiem.
Aldehīdu Šīs dzimtas aromāti sintezēti no tīriem ķīmiskiem savienojumiem – aldehīdiem, kas ļauj pasvītrot visu nianšu un nokrāsu gammu. Kompozīcijas ar aldehīdu pievienojumu vienmēr ir spilgtas, dziļas un piesātinātas. Pirmo reizi šāda tehnoloģija tika pielietota radot leģendāro Chanel № 5 no Coco Chanel, bet šodien to izmanto lielākā daļa parfimērijas kompāniju.
Ambras veida Ambras veida dzimta iekļauj sevī maigas, delikātas lavandas, vaniļas un klinšu rozes kompozīcijas. Tās tiek uzskatītas par pašām tīrākajām, dabiskākajām esencēm, tādēļ arī ideālas ikdienas lietošanai.
Ādas Šajā tipisku vīriešu aromātu grupā tiek radīti dabiskas ādas aromāti – dūmu, tabakas, sadedzināta koka un citi. Galvenos akordus tādās kompozīcijās spēlē kadiķu, bērza, sveķu, dažādu ēterisko eļļu ar neitrālu aromātu notis. Visbiežāk uz šo aromātu pamata tiek veidoti dezodoranti, odekoloni, skūšanas gēls u.t.t.
Apkopots no interneta materiāliem.
|