Saules stariem ir labvēlīga iedarbība uz ādas skaistumu un veselīgumu. Tajā pašā laikā tieši saules stari var būt par ādas priekšlaicīgas novecošanās galveno cēloni. Atrodoties saulē UV staru iedarbība nav redzama uzreiz, tā parādās pēc laika kā iedeguma vai saules apdegums. Iedegums ir ādas aizsargreakcija uz tiešu ultravioleto staru iedarbību.
Negatīva iedarbība uz ādu ir UV-A un UV-B stariem.
UV-A stari ir sevišķi bīstami: nokļūstot uz ādas, tie dziļi iespiežas dermā (ādas dziļākajos slāņos), sagrauj kolagēnšķiedras un elastīnšķiedras, veicina dabiskā mitruma zudumu un ādas priekšlaicīgu novecošanos. Bez tam lielākā daļa ādas alerģisko reakciju rodas UV-A staru iedarbībā. UV-B stari iedarbojas vairāk virspusēji: nokļūstot uz ādas, 70 % no tiem atstaro ādas ragvielas slānis, bet atlikušie stimulē ādas aizsargmehānismus, veicinot epidermas (ādas virsējo slāņu) sablīvēšanos un tādējādi aizsargājot ādas dziļākos slāņus. UV-B stari stimulē melanīna (piešķir ādai bronzas nokrāsu) izstrādi, kas ļauj uzmanīgi palielināt saules starojuma devas, neizraisot apdegumu. Taču tam vajadzīgs noteikts laika posms, kuru mēs, diemžēl, lielākoties nevēlamies tērēt.
Ādas pašaizsardzības periods ir atkarīgs no ādas tipa. Katrs ādas tips uz sauļošanās ilgumu reaģē dažādi. Neaizsargātu ādu var pakļaut saules staru iedarbībai, nenodarot tai neatgriezenisku ļaunumu, tikai dažas minūtes:
- ļoti gaiša āda - no 2 līdz 7 minūtēm;
- gaiša āda - no 7 līdz 14 minūtēm;
- melnīgsnēja āda - no 14 līdz 20 minūtēm;
- ļoti melnīgsnēja āda - no 20 līdz 30 minūtēm.
Taču šis ir nosacīts dalījums, un katrs no mums vislabāk pats zina, cik ātri viņa āda saulē var kļūt sārta.
Ja parādās apdegums, tad tas ir signāls, ka ādas aizsargmehānismi netiek galā ar saņemto saules starojuma devu. Lai novērstu saules apdegumus un ādas priekšlaicīgu novecošanos, āda ir jāaizsargā. To var izdarīt ar UV filtriem, kā arī ar speciāliem preparātiem, kuri paaugstina ādas aizsargpotenciālu.
Pretsaules aizsardzības efektivitātes mērvienība ir pretsaules aizsargfaktors – SPF, kas rāda, cik reizes ilgāk ar speciāliem līdzekļiem aizsargāta āda salīdzinājumā ar neaizsargātu var atrasties tiešos saules staros. Jo augstāka ir SPF vērtība, jo augstāka ir ādas aizsargātība. Jo gaišāka āda, jo augstāku SPF Jums jāizmanto. Piemēram, ja Jums ir ļoti gaiša āda un Jūs bez ādas apsārtuma varat atrasties saulē vidēji tikai 5 minūtes, tad, lietojot līdzekli ar SPF 8, Jūs mierīgi varat atrasties saulē 5 min. × 8 = 40 min. Ādas aizsardzības pakāpe ir atkarīga arī no uzziestā aizsarglīdzekļa daudzuma un vienmērīguma uz ādas.
Materiāls no: www.Dzintars.lv